Spastyczność mięśni

Nowoczesne rozwiązania w lecznictwie

Czym jest, co ją wywołuje i jak sobie z nią radzić?

Spastyczność jest to wzmożone napięcie mięśni, często znaczne i niezależne od pacjenta. Mono rozwinięta spastyczność mięśni, ogranicza ruchowość i wymusza ułożenie kończyn. Najbardziej charakterystyczną jest przylegająca do klatki piersiowej, zgięta w łokciu, górna kończyna chorego.

Najczęstszą z przyczyn zachorowań na spastyczność jest udar mózgu- jest ona jednym z następstw udaru, nie mniej jednak zdarza się u pacjentów z urazem lub guzem mózgu.

U pacjentów po udarze mózgu, spastyczność w umiarkowanym stadium utrudnia rehabilitację i odzyskanie pełnej sprawności ruchowej. Znaczne nasilenie spastyczności z uwagi na silne i przymusowe ułożenie mięśni oraz brak wpływu pacjenta na swoja ruchowość, może oznaczać trwałe zmiany w postaci przykurczów, zmian w tkankach oraz stawach. Konsekwencją tych przykurczów jest fakt, że chory nie ma możliwości wyprostowania palców, a nawet całej ręki. W takiej sytuacji, trwałe deformacje, można próbować leczyć jedynie operacyjnie.

Na spastyczność choruje ponad połowa pacjentów po zdiagnozowanym udarze mózgu- objaw ten najczęściej nie ujawnia się zaraz po udarze, ale nawet po kilku miesiącach po udarze. Zazwyczaj jednak jest tak, że spastyczność pojawia się w kilka tygodni po udarze, narastać możę nawet do kilku miesięcy od momentu pojawienia się choroby.

Jak sobie poradzić ze spastycznością?

Wczesna rehabilitacja może stanowić dużą pomoc i zatrzymanie objawów spastyczności. Tak naprawdę, powinna być ona prowadzona u pacjenta już od pierwszego dnia choroby (udar mózgu). Najważniejszym celem tej rehabilitacji będzie zapobieganie rozwojowi spastyczności i jej konsekwencji-> trwałego przykurczu stawów. Konsekwencją udaru mózgu mogą też być zaburzenia czucia i mowy.

Leczenie spastyczności jest dość trudnym wyzwaniem. Rehabilitacje musi być intensywna i długotrwała, a u niektórych pacjentów musi trwać nawet całe życie. Leczenie farmakologiczne jest bardzo ograniczone. Medycyna dysponuje tylko kilkoma lekami doustnymi, których skuteczność w zestawieniu do pacjentów po udarze mózgu jest nie zbyt duża. Zdarza się , że leki te są źle tolerowane przez pacjentów i w konsekwencji skutków ubocznych, nie mogą ich oni przyjmować

Złoty środek w lecznictwie spastyczności?

Toksyna botulinowa- popularnie zwana „botoksem”.